Jednym z najczęściej wykorzystywanym surowcem wtórnym w obecnych czasach jest makulatura. Są to niepotrzebne wyroby papiernicze, które mogą zostać użyte po raz kolejny. Dzięki dużej świadomości ekologicznej społeczeństwa, statystyki pokazują jak duże jest ponowne wykorzystanie wyrobów papierniczych. Z makulatury powstaje między innymi papier toaletowy, gazety czy materiały do pakowania.
Podział makulatury ze względu na rodzaje i odmiany
W Polsce makulaturę dzielimy według europejskiego wykazu rodzajów i odmian makulatury. Makulaturę dzielimy więc na cztery rodzaje:
- rodzaj A, zwany również odmianami słabymi, czyli mieszanina różnych papierów, zwany również odmianą słabą
- rodzaj B, inaczej makulatura średnia, w której skład wchodzą między innymi książki czy gazety,
- rodzaj C, tak zwane lepsze odmiany, czyli ścinki drukarskie i akta białe,
- oraz rodzaj D, zwany inaczej makulaturą mocną, czyli na przykład tektura falista, worki czy ścinki z papieru i tektury.
Przygotowanie makulatury do wydania
Ważnym aspektem, aby makulatura nadawała się odbioru, jest sposób jej przetrzymywania. Warto więc zadbać o przetrzymywanie jej w magazynie lub w odpowiednim pomieszczeniu, aby nie była narażona na negatywne warunki atmosferyczne. Jeśli istnieje taka możliwość, wygodnie będzie również wziąć pod uwagę belowanie, czyli redukcję makulatury poprzez prasowanie jej w bele.
Odbiór makulatury Częstochowa
W momencie, kiedy uzbierana zostanie odpowiednia ilość surowców, można przygotować się do odbioru makulatury. Dzięki ekologicznemu podejściu wiele miast w Polsce oferuje taką usługę, a jest to między innymi odbiór makulatury Lublin, Warszawie czy Krakowie. Firmy zajmujące się odbiorem makulatury nie tylko ją przechowują, ale również przygotowują do dalszej przeróbki. Kolejnym krokiem jest transport surowców do zakładów przetwórstwa, gdzie w następstwie są przerabiane na inne produkty. Ważnym jest, aby zapoznać się z ofertą firmy, bowiem większość przedsiębiorstw ma ustalone logistyczne minimum dla odbioru surowców.
Korzyści płynące ze skupu makulatury
Najważniejszym pozytywem jest przede wszystkim ekologia. Papier powstaje z drzew, a dzięki recyklingowi dajemy mu drugie życie. Niewiele osób wie, ale ze względu na nie lada trwałość, włókna drzewa mogą być wykorzystywane ponownie aż do ośmiu razy! Jeśli surowiec okaże się w pełni zużyty, może finalnie posłużyć jako nawóz. Oprócz tego oddanie makulatury przyczyni się do zaoszczędzenia nie tylko nakładów finansowych, ale również czasu.